DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Oheň – toť dobrý sluha, ale zlý pán!

Když se tento přírodní živel v roce 1882 v naší obci představil v té nejhorší podobě, rozhodlo se tehdy několik občanů v čele se starostou obce p. Adolfem Pilečkou k založení spolku "Sboru dobrovolných hasičů". Sbor měl 60 činných členů a jeho stanovy musely být potvrzeny samotným "Vysokým C.K. místodržitelstvím v Brně". Stalo se tak dne 14. června 1883.

Díky obrovskému pochopení a obětavosti členů sboru i ostatních občanů dostaly události velmi rychlý spád. Ve stejném roce byla postavena zděná zbrojírna u křižovatky, započaly pravidelné výcviky a byla zakoupena ruční čtyřkolová stříkačka.

A léta činnosti našeho sboru utíkala. V roce 1915 byla zakoupena druhá ruční stříkačka. V roce 1953 byla provedena nadstavba stávající zbrojnice na křižovatce – schůzovní místnost. V témže roce dochází také ke změně názvu organizace. Zaniká Sbor dobrovolných hasičů a nastupuje Československý svaz požární ochrany. Končí tedy hasiči, začínají požárníci … Obliba požárního sportu i celková požárnická činnost přitahuje do organizace stále více členů, panuje v ní dobrý kolektivní duch a kamarádství. Tato široká činnost zajišťuje našemu požárnímu sboru v roce 1954 přidělení nového požárního vozu PRAGA RN DVS 8 s přenosnou stříkačkou PS 8. V roce 1955 je sboru povolena adaptace "Dělnického domu" na novou požární zbrojnici. Velkou zatěžkávací zkouškou pro členy sboru byla povodeň v srpnu 1958.  Vyvrcholení činnosti jedné generace přichází v roce 1966. Na mezinárodní soutěži požárních družstev v Jugoslávském Karlovaci získávají naši muži zlatou medaili! I když náš sbor vlastnil dvě zbrojnice, ani jedna z nich nevyhovovala bohaté činnosti sboru a rozšiřující se požární technice. V roce 1974 převedena do majetku sboru cisterna ASC 16. Po zralé úvaze a v úzké spolupráci s tehdejším MNV bylo přikročeno v akci "Z" ke kompletní rekonstrukci "Dělnického domu" - dolní hasičské zbrojnice. Ta byla zahájena v roce 1976, ukončena 1979. Nezapomenutelným se stalo vystoupení smíšeného pěveckého sboru Hlahol, jehož byl náš sbor zřizovatelem, v listopadu 1989 v pražském Obecním domě, kde naši pěvci doslova rozezpívali Prahu.

Další léta až do dnešního dne probíhaly ve stejném duchu. Cvičení, výjezdy, soutěže, nové vybavení a opravy hasičské zbrojnice. Kdo ví, co nás čeká v dalších letech a zapíše se to do historie našeho hasičského sboru.

aktualizováno: 07.04.2024 19:27:26